Maths Quiz of the Day-I

Maths Quiz of the Day – I For IBPS PO Mains 2019 : 27-08-2019

         Maths Quiz of the Day – I For IBPS PO Mains 2019 : 27-08-2019

Direction-Q(1-5): In the given table chart, speed of five different boats are given and also given the speed of stream In pie chart distance travelled by boats.

Q. 1 Total time taken by boat A and E (in downstream) is approximately what percent more or less than time taken by boat D (in upstream) to travel their respective destinations ?
(1) 20%
(2) 41.32%
(3) 51.32%
(4) 61.32%
(5) 21.32

Q.2 If the speed of Boat G is 20% more than speed of C and speed of stream (for Boat G) is 50% more than the speed of stream for Boat B then find the difference (approx) between time taken by boat G and boat C (both upstream) to cover the distance of 1750 km.
(1) 36 hours
(2) 42 hours
(3) 45 hours
(4) 26 hours
(5) 47 hours

Q.3 If the total distance is decreased by 40% then find the ratio of time taken by boat E in upstream to cover new distance that of by boat A in downstream to cover old distance.

(1) 125:396
(2) 396:125
(3) 336:108
(4) 336:137
(5) 133:33

Q.4 What is the difference between average time taken by all the boat to cover their respective distances in upstream to Boat C to travel 1256 km. in downstream (approx).
(1) 22 hours
(2) 26 hours
(3) 33 hours
(4) 12 hours
(5) 26 hour

Q.5 Abhinav and Abhay decided to travel 350 km till point P in downstream. Abhinav is on boat B and Abhay is on Boat D.After 240km Abhay’s boat got Malfunctioned But immediately he got help from sameer who is travelling in the same direction as Abhay and is on Boat E.Then find out Abhay took how much more time (approx) than Abhinav to reach on point P.
(1) 1.75 hours
(2) 4 hours
(3) 4.30 hours
(4) 5.5 hours
(5) 2.76 hours

Direction Q.(6-10) What should come in place of the question mark (?) in the following number series?
Q.6 6, 13, 38, 129, 532, ?
(1) 2765
(2) 2665
(3) 2675
(4) 2734
(5) 2646

Q.7 9998, 5902, 2527, -217, ?
(1) -2444
(2) -2676
(3) -1980
(4) 1863
(5) None

Q.8 6, 8, 19, 48, 104, ?
(1) 196
(2) 216
(3) 256
(4) 208
(5) 186

Q.9 25, 14, 16, 26.5, (?), 143.5, 434.5
(1) 17.5
(2) 48
(3) 17.5
(4) 56
(5) 71.5

Q.10 49, 0, 7, -6, -35, -12, ?
(1) -84
(2) -77
(3) -70
(4) -91
(5) -6

 

Solutions:

Ans.1(1) Time taken by boat A in downstream
         = 625/48=13.02 hr.
         Time taken by boat E in downstream
        = 550/24=22.91
        Total time taken by (A+E)=35.93
    Time taken by boat D in upstream=450/10 = 45
      reqiured %= 45-35.93/45 × 100 = 20.15% 35%
Ans.2(4) Speed of boat G =30×120/100 =36 km/hr.
         Speed of stream for boat G = 10×150/100 =15 km/hr.
          Time taken by boat G in upstream
          =1750/36-15= 1750/21 = 83.33 hour
          Time taken by boat C in upstream
          = 1750/16 hour
          =109.375 hour
         required difference= 109.37-83.33 = 26.04 hour
Ans.3(2) New distance= 2500×60/100 = 1500 km
           Time taken by boat E to cover new distance (upstream)

           = 1500×22%/8           

           = 330/8hours
          time taken by boat A to cover old distance in downstream

    required ratio = 330/8×48/625 = 330×6/625 = 396:125
Ans.4(4) time taken by boat A in upstream =625/18 =34.72 hour
       time taken by boat B in upstream = 375/15 = 25 hour
       time taken by boat C in upstream =500/16 = 31.25 hour
       time taken by boat D in upstream = 450/10 = 45
      time taken by boat E in upstream = 550/8 = 68.75 hour average time

       taken by all boat in upstream

     time taken by boat C = 1256 /44 = 28.5429 hour
     required difference = 41 hour-29 hour =12 hour
Ans.5(5) Time taken by abhinav(using boat B)
       = 350/ ( 25 + 10 ) 350/35 = 10 hour
     Time taken by Abhay (using D+E)
      = 240/36 + 110/24
     = 11.25 hour (approx)
     required time = 11.25 hour- 10 hour =1.25 hour
Ans.6(3) The pattern is:
      6 × 1 + 7 × 1 = 13
     13 × 2 + 6 × 2 = 38
     38 × 3 + 5 × 3 = 129
     129 × 4 + 4 × 4 = 532
     532 × 5 + 3 × 5 = 2675
Ans.7(5)

Ans.8(1)

Ans.9(4) The pattern of given series is:-
   14 = 25 × 0.5 + 1.5
   16 = 14 × 1 + 2
   26.5 = 16 × 1.5 + 2.5
    ? = 26.5 × 2 + 3
    ? = 56
   143.5 = 56 × 2.5 + 3.5
   434.5 = 143.5 × 3 + 4
   Thus, missing number is 56.
Ans.10(2) 0=(49÷7)-7
    7=(0×7)+7
    -6=(7÷7)-7
    -35=(-6×7)+7
    -12=(-35÷7)-7
    77=(-12×7)+7

NO COMMENTS:

Your email address will not be published. Required fields are marked *