DI & DS

Data Interpretation & Data Sufficiency Questions For competitive exams : 11-09-2019

Data Interpretation & Data Sufficiency Questions For competitive exams : 11-09-2019

Direction(1-5):- Read the following information carefully and answer the questions:-
Production of tea per acre (Million ton) in 7 different countries

Q.1 What is average production per Acre (in million ton) of all 7 countries?
(1) 188.24
(2) 194.24
(3) 148.82
(4) 163.41
(5) 184.28

Q.2 Find the ratio of production per acre of three most productive country to three least productive country?
(1) 37 : 53
(2) 51 : 137
(3) 147 : 51
(4) 63 : 37
(5) 137 : 51

Q.3 Per acre production of all countries arranged in Ascending order. If last two countries increase their production by 20% and remaining countries increase their production by 10%, then new average of per acre production is
(1) 214.88
(2) 273.88
(3) 219.88
(4) 210.88
(5) 216.88

Q.4 Per acre production of India and China is what percent of total production per acre of remaining countries-
(1) 71.30%
(2) 75.30%
(3) 77.3%
(4) 61.3%
(5) 81.3%

Q.5 If the production of Sri Lanka is decreased by 10% and production of Bhutan is increased by 13%, then what will the total production of India and Bhutan?
(1) 422.06
(2) 428.06
(3) 408.06
(4) 413.06
(5) 418.06

 

Direction (6-10) Study the following pie-chart and table carefully to answer the questions that follow
Pie-chart shows percentage distribution of cars in different states.
Total numbers of cars = 2400

Table shows the ratio of diesel to petrol engine cars which are distributed among five different states.

Q.6 What is the difference between the number of diesel engine cars in Tamilnadu and the number of petrol engine cars in Mizoram?
(1) 38
(2) 44
(3) 42
(4) 48
(5) 46

Q.7 What is average number of diesel engine cars in all five states together?
(1) 252
(2) 232
(3) 236
(4) 242
(5) 248

Q.8 The total number of petrol engine cars in Tamilnadu and Manipur together is approximately what percent more or less than the total number of diesel engine cars in Mizoram and Maharashtra together?
(1) 32% more
(2) 26% less
(3) 30% less
(4) 28% less
(5) 6% more

 

Q.9 If 25% of petrol engine cars in Maharashtra are non-AC and the remaining cars are AC, what is the number of diesel engine cars in Maharashtra are AC?
(1) 264
(2) 212
(3) 276
(4) 184
(5) None of these

 

Q.10 The total number of petrol engine cars in Haryana and Mizoram together is approximately what percent of the total number diesel engine cars in Manipur and Haryana together?
(1) 116.5%
(2) 122.5%
(3) 112.5%
(4) 114%
(5) 118.5%

Solutions:

Ans.1(5) Required average
=300+250+162+272+82+104+120/7=1290/7=184.28
= million ton
Ans.2(5) Rquired ratio=(300+250+272):(82+104+120)
= 822:306 = 137:51
Ans.3(4) Ascending order =82, 104, 120, 162, 250, 272, 300
new production per acre =

300×120/100+272×120/100+250+162+120+104+82×110/100

= 360+54.4×6+789.80 = 1476.2
new average =1476.2/7=210.88
Ans.4(1) Production of India and China = 300+272 =572
Total production of Remaining Countries
=250+162+82+104+120 = 718
Required % =512/718×100=71.30%
Ans.5(3) Required Production =

250×90/100+162×113/100=408.6(Million ton)

Ans.6(2) Required difference
= 24×19×21/((21+17)) – 24×16×13/24 = 252-208 = 44
Ans.7(3) Required average =
(24×24×17/36+24×19×21/38+24×13×20/39+24×28×@10/21+24×16×11/24)/5
(272+252+160+320+176)/5 = 1180/5 236
Ans.8(4) Total petrol cars in Tamilnadu and Manipur
= (24 × 19 × 17/38+24×13× 19/38)
= 204 + 152 = 356
Total diesel cars in Mizoram and Maharashtra
= 176 + 320 = 496
Required % = (496-356)/496 × 100
= 140/496 × 100 = 28.22%≈ 28%
Ans.9(1) Required AC diesel cars
= 75/100 ×24 × 28 × 11/21 = 264
Ans.10(5) Required % = ((304+208))/((160+272)) × 100
= 512/432 × 100 = 118.51%≈ 118.5%
 

 

NO COMMENTS:

Your email address will not be published. Required fields are marked *